neděle 23. listopadu 2014

Il Congelatore - Zmrazovač

Když řádí zmrzlinová prohibice 
Z předválečné Evropy vyjíždí parník, který má namířeno do Ameriky, přímo do New Yorku. Mezi cestujícími je cílevědomá Francouzka Carmaid (Dominika Jíchová), která se chce za velkou louží prosadit jako novinářka. Již na lodi se do ní zamiloval mladý Ital Pivello (Zdeněk Melín). Pivello touží péct tu nejlepší pizzu a pro začátek má v New Yorku jako svůj kontakt strýčka Dona (Jiří Vedral). 

Po vylodění se cesty Carmaid a Pivella rozdělily, ale po dvou letech se jejich osudy znovu střetly. Ona jako investigativní novinářka píše o porušování zmrzlinové prohibice, on se stal součástí mafiánské rodiny s důležitými úkoly. Když Carmaid přistihne hatemana (Lukáš Hrabanec), kandidáta na prezidenta, při lízání zmzliny, Pivello dostane za úkol ji odstranit. 

Bude mít na to Pivello žaludek? Vyrábět tajně zmrzlinu je jedna věc, ale někoho zabít? Jak to všechno dopadne? 

Scéna vystřižená jako z Titaniku
Opera o 3 dějstvích se standing ovation
Kočovné divadlo Ad Hoc se 20. listopadu v kroměřížském Starém pivovaru představilo mafiánskou operou o 3 dějstvích s názvem Il Congelatore - Zmrazovač. Odkud vlastně Ad Hoc je? V podstatě "odnikud a odevšad", protože Ad Hoc je spolek, jejichž členové jsou z celého koutu republiky. "Hra vznikala z větší části korespondenčně a scházeli jsme se vždy jeden víkend v měsíci na živou zkoušku (často bytovou). Trénovala se hlavně hudba, na divadelní složku nebyl moc čas a korigujeme to za běhu. Nyní zkoušíme tím, že hrajeme, tzn. před představením se sjede nějaké slabé místo z minula." říká Jan Duchek.

A i přes tuto vzdálenost se dokázali sehrát tak, že vznikají divadelní hry, u kterých se divák baví od začátku do konce. 

Opera Zmrazovač vás vrátí v čase zpět do předválečné Ameriky, do doby velmi podivného zákazu - zmrzlinové prohibice. A právě v tuto chvíli vítá imigranty z Evropy socha Svobody s kytičkou a cesty jednotlivých cestujících se rozchází. Z Carmaid se stane cílevědomá a neohrožená novinářka a Pivello je rozhodnutý péct tu nejlepší italskou pizzu na světě. Doufá, že mu v začátcích pomůže vzdálený strýček Don, který vlastní pizzerii.

Být mafiánem a mít manželku,
která si umí doma udělat pořádek,
není zrovna ideální kombinace
Opera byla protkána áriemi od světoznámých hudebních skladatelů jako je Verdi, Puccini, Mozart a další. Mohli jste tak zaslechnout písně z oper Lazebník Sevillský, Carmen či Don Giovanni. Všechny texty byly přepsány tak, aby byly vtipné a aktuální.

Herci byli ve svých rolích velmi přesvědčiví a dobře sehraní, protože kromě zpěvu a své role, navíc hráli i na hudební nástroje. Hudební scéna byla částečně vidět za osvětlenou kulisou, takže byly vidět i některé kuriozitky jako je třeba drbání kolegy na hlavě (:-D)

Některé árie byly velmi obtížné už od poslechu, ale všichni je zvládli bez problémů.

Závěrečný aplaus ve stoje mluví za vše. Byl oprávněný, diváci se bavili ve všech ohledech a tuto poctu si oprávněně všichni zasloužili.

Hra ověnčená řadou cen
Na festivalu POPAD 2014 hra získala Cenu diváků a také čtyři ceny odborné poroty za hudební nastudování, za vyvážený herecký a hudební výkon, za scénář a texty písní a za kostýmy.

Představení získalo ceny odborné poroty (hudební nastudování, pěvecké výkony, scénář a texty písní) na celostátní přehlídce amatérského divadla Divadelní piknik Volyně 2014 a přímou nominaci na Jiráskův Hronov 2014

Informace o hře
Autor hry: Jan Duchek
Hrají: Vito Barti - Barbora Blažíčková (flétna, velký buben)
           Marco Dallici, barman - Adam Caha (housle)
           lodník - Anežka Habancová (příčná flétna)
           hateman Everest - Lukáš Habanec (klavír)
           Carmaid - Dominika Jíchová (saxofon, flétna)
           Pivello - Zdeněk Melín (kytara, ukulele, velký buben)
           policista, kapitán, barman - Petr Mikulka (kytara, velký buben)
           Algida - Klára Šidlová (flétna)
           synovec z Itálie - Jan Šidla
           Don - Jiří Vedral (klavír, velký buben)
           František Hrubý - housle
DivadloKočovné divadlo Ad Hoc
Premiéra: září 2013
Zdroj fotografií: K. Jíchová

Žádné komentáře:

Okomentovat