pondělí 25. srpna 2014

Sochy v zahradě 4 a 1/2, Podzámecká zahrada v Kroměříži 3. 8. - 7. 9. 2014

Pokud navštívíte kroměřížskou Podzámeckou zahradu, zaregistrujete, že se v ní objevily sochy. Jsou umístěny podél Dlouhého rybníka na louce a okolo. Můžete zde najít sochy z přírodního materiálu, oceli či laminátu. Všechny jsou velmi zajímavé a rozhodně stojí za to si udělat krátkou procházku Podzámkou. 

"Všichni vystavující jsou absolventi, či dokončující studenti vysokých výtvarných škol. Letos jsme vystavili především brněnské výtvarníky (FAVU)," říká Aleš Vrtal. vSochy budou v Podzámecké zahradě k vidění do 7. září

Skupina GET ART! výstavu Sochy v zahradě pořádá již po páté. GET ART! je brněnské občanské sdružení, které se zaměřuje na propagování současné mladé tvorby.

  

  

  

  

  

pondělí 18. srpna 2014

Slovenská skupina No Name rozezpívala Kojetín, 17. 8. Kojetín

Vyvrcholením každoročních Kojetínských hodů byla slovenská kapela No Name. Představovat kapelu snad nemusím, ale pro pořádek vám trochu kapelu přiblížím. No Name vznikla v roce 1996, velký průlom však nastal v roce 200, kdy přišly na svět hity jako Žily, Ty a tvoja sestra. Od této chvíle je kapela úspěšná, vydává CD a pořádá řadu turné po České a Slovenské republice.

17. srpna 2014 zamířila i do Kojetína, kde se každoročně pořádají hody. Vyvrcholením třídenní zábavy byla právě skupina No Name, kteří rozezpívali celé kojetínské náměstí. Igor Timko, zpěvák kapely, s lidmi žertoval, dělal vtípky, prostě skvěle obecenstvo bavil.

Hodinový koncert plný známých písní jako Čím to je, Prvá či Ženušky ukončil song Žily. Obecenstvo všechny písně znalo a se skupinou si je zpívalo. Ke konci koncertu lidé tleskali a žádali si přídavek.

   

Součástí kojetínských hodů byla i dobročinná sbírka spojená s dražbou CD No Name a trička podepsaného skupinou pro Markétku, která má nevyléčitelnou chorobu - cystickou fibrózu. Tyto děti, které onemocní cystickou fibrozou jsou označováni jako slané děti. Právě Markétka cystickou fibrózou onemocněla a touto cestou se jí lidé snaží finančně pomoci. Prodávali se náramky v hodnotě 50 Kč a CD se vydražilo za 1000 Kč a podepsané tričko za 1500 Kč, což jsou velmi krásné částky. CF léčitelná nemoc, ale v současné době je nevyléčitelná. Pokud byste chtěli "slaným dětem" jakkoliv pomoci, navštivte prosím stránku věnovanou cystické fibróze: www.cfklub.cz.

sobota 16. srpna 2014

Železniční výstava, 3. 5. - 4. 10. 2014 Kroměříž

Máte doma fanouška vláčků a železnic všeobecně? Nebo se chcete jen podívat, jak to vše funguje?

Jednou za čtrnáct dní od května do října máte možnost shlédnout železniční výstavu, která je v areálu železničního depa vedle hlavní budovy. Vše je řádně označené, takže se nemusíte bát, že se ztratíte. V době od 9 do 16 hodin se vám dostane komentované prohlídky s ukázkou fungujícího elektromechanického zabezpečovacího zařízení Toto zařízení vzniklo ke konci 19. století a slouží k zabezpečení jízd vlaků.

Stroj byl přivezen z Moravských Bránic. Tento mechanismus stále funguje spíše na malých lokálních stanicích. Pro laika je ovládání složité, ale pro toho, kdo systému rozumí, je to snadné. Ale rozhodně je to velmi působivé. Vše je zajištěné tak, aby nedošlo ke srážce. Elektromechanika je nejen v nádražní budově u výpravčího, ale i u výhybkáře a důmyslný systém neumožňuje, aby jeden z nich změnil příkaz toho druhého. Bylo to velmi zajímavé, ale představte si tu obrovskou zodpovědnost za všechny cestující.

Kromě toho zde můžete najít také nádražní čepice, svítilny, fotografie, výhybky či cívky a také telegraf. Je moc fajn, že se sešlo tolik exponátů a bylo nám řečeno, že zde není všechno, protože ve skladech je další řada zajímavých věcí. Ale proč ukazovat vše naráz? Kdoví, třeba v příští sezoně uvidíme nové věci.
Pamatujete si ještě tyto jízdenky?

Zápisky z turistova deníku: Rozhledna Zdenička a Grunt Galatík

Rozhledna Zdenička
Na výlety není nikdy pozdě a náš další výlet byl blízko domova, do Těšánek. Kromě naučné stezky a projížďky na koních můžete navštívit i rozhlednu Zdeničku.

Tuto rozhlednu nechala vystavět Místní akční skupina Hříběcí hory v roce 2011. Stavba byla dokončená na jaře 2012, kdy také byla slavnostně otevřená. Rozhledna má 15 m a stojí v nadmořské výšce 305 m. Z rozhledny je při příznivém počasí vidět další rozhledna a to Brdo a také další okolní vesnice.

K rozhledně se pohodlně dostanete buď podél Naučné stezky Těšánky anebo pro odvážlivé strmou cestou vzhůru. Tato cesta je kratší, ale méně pohodlná, přesto to za zážitek určitě stojí.

Rozhledna byla postavená nad Gruntem Galatík. Tento statek byl postaven v prostorách bývalého zemědělského družstva a samotný Grunt vznikl v roce 2010. Nabízí se zde řada volnočasových aktivit - jízda na koních, projížďky na šlapadlech, je zde také zvířecí koutek a děti si můžou zvířátka nejen pohladit, ale i nakrmit. Kromě toho se zde pořádají i tábory, sportovní rybolov nebo také firemní večírky. 

   


Grunt Galatík
Když jsme na Grunt přišly, hned jsme si s dcerou vzpomněly na animovaný seriál Horseland, kdy se v seriálu objevovaly především dívky. A stejně jako v seriálu, tak i na statku se o koně staraly mladé slečny. A samozřejmě se také nabízí srovnání - dvůr Hradisko v Rožnově nebo Těšánky? A musím podotknout, že v Rožnově se mně líbilo mnohem víc. Připadlo mi, že v Těšánkách je využíti komerční, kdežto v Rožnově to byl rodinný statek, kde na nás měli majitelé čas a plně se nám věnovali. Ale určitě se do Těšánek pojedeme podívat znovu, tentokrát se tedy objednáme dopředu, aby si holky mohly opět vyzkoušet jízdu na koních. Ta pětiminutová byla příliš krátká. Ale klobouk dolů - divím se, že se holky nebály, protože kůň, na kterém jely, byl vážně obrovský.

úterý 12. srpna 2014

Zápisky z turistova deníku: hrad Helfštýn, Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast

Závěr naší dámské dovolené je tu. Týden utekl strašně rychle a ráda bych si ho prodloužila...Jenže to není možné, protože i když se musíme s Rožnovem rozloučit, čekají nás další výlety, které máme po cestě domů. Jako první navštěvujeme Zbrašovské aragonitové jeskyně a hranickou propast a na závěr celého dne navštěvujeme hrad Helfštýn.

25. červenec 2014
Po snídani opět balíme kufry a poté, co jsme se rozloučily s milým personálem Penzionu Janoštík, odjíždíme pryč. Ještě se stavujeme v Rožnově, abychom koupily celý valašský frgál. Definitivně se s Rožnovem loučíme a jedeme směr Kroměříž.

I když je náš cíl jasný, měla jsem na tento den naplánované další výlety. Naše první zastávka je v Teplicích nad Bečvou, lázeňském městečku. Tyto lázně jsou určené pro lidi s kardiologickými problémy. K léčbě se využívají unikátní železnato-uhličité minerální vody. Tyto vody znali již naši předkové a hojně je využívali.

Součástí Teplic jsou i Zbrašovské aragonitové jeskyně. Název Zbrašov pochází z původního názvu Teplice, které se přejmenovaly v roce 1959, ale jeskyním již jméno zůstalo. Jeskyně byly objeveny v roce 1912 dělníky kamenolomu, kteří odkryli puklinu, z niž vyšel sloup teplého vzduchu. Puklinu začali zkoumat bratři Chromí, ale stalo se, že se jim při průzkumu utrhlo lano. Po dopadu se rozbili karbidové lampy a oni zůstali osm hodin v naprosté černočerné tmě, než je někdo vysvobodil.

Zajímavostí jeskyní je to, že patří k nejteplejším jeskyním v České republice. Celoročně je tam 14°C a to díky uvolňování oxidu uhličitého, který tvoří tzv. plynová jezera. Celkově se mi jeskyně hodně líbily, nebyly moc dlouhé, prohlídka trvala asi 50 minut. Fotit jsem také mohla za příplatek, ale i tak jsou fotografie nekvalitní kvůli špatnému světlu.

Nakonec opouštíme areál Zbrašovských jeskyní a vydáváme se na druhou stranu Bečvy. Přecházíme nádraží a vydáváme se vzhůru klikatou cestou směrem k propasti. Hranická propast patří k nejhlubším v České republice a celková potvrzená hloubka (suché a mokré části) je 442,5 m. Předpokládaná hloubka je 700 - 800 m. Propast si obhlížíme, je sice obehnaná plotem, ale i tak vzbuzuje úctu.

Pomalu sestupujeme dolů a míříme k parkovišti. Sice jsem přešvihla parkovací čas, ale rozhodně to stálo za to. A kam míříme teď? Přece na Helfštýn!

Cesta je v Týnu nad Bečvou silně rozkopaná kvůli opravám na silnici, takže jedu pomalu, abych neminula odbočku na hrad. Auta za mnou si asi musí ťukat na čelo, ale jistota je jistota. Nakonec směrovku vidím, takže hurá, oddechla jsem si a jedu velmi příjemnou cestou vzhůru. Občas mám strach, aby mi auto někde uprostřed kopce nezdechlo, ale šťastně jsme dojely. 

"Už zase kopec?" zaslechla jsem z úst starší dcery. No, už zase kopec, ale jen 500 m, takže jsme ho za chvíli zdolaly. Historie hradu je velmi spletitá, založil ho Friduš z Linavy, později střídal majitele za majitelem a v 17. století zůstal opuštěný a chátral. V současné době je hrad postupně rekonstruován a využíván k řadě kulturních akcí, k nejznámějším patří Hefaiston - setkání uměleckých kovářů.

Po prohlídce si dáváme lehký oběd - holt jenom polévka, na další jídlo už nezbyly peníze :-(. Pak usedáme do auta a ujíždíme směr Přerov. Jedeme jinou cestou, než kudy jsem jela a v Přerově opět bloudím. Říkám si, že pokud se mi nějakým  zázrakem podaří dostat k nádraží, cestu z bludiště už najdu. Naštěstí jsem nádraží našla brzo, zamířila jsem ještě do MIC (o tom jsem se zmiňovala již v prvním článku a dále to rozvíjet nebudu) a definitivně míříme ke Kroměříži.

A celkové zhodnocení? Lepší dovolenou jsem si nemohla přát, i když, no, byly situace, které se nepovedly, ale z 97% jsem spokojená.

sobota 9. srpna 2014

Zápisky z turistova deníku: svíčkárna Unipar a dvůr Hradisko

Náš předposlední den v Rožnově pod Radhoštěm. Na tento jsem naplánovala dvě akce - navštívit svíčkárnu Unipar a dvůj Hradisko. Jedna akce se mi líbila, druhá ne. Jak to nakonec bylo? Čtěte dále.

24. července 2014
Svíčkárna UNIPAR
Ráno po probuzení a po snídani startuji auto a odjíždím směr UNIPAR. Svíčkárna se nachází až za Rožnovem a nebyl problém ji najít. Najdete zde nejen prodejnu, ale i výrobnu, do které si můžete zajít na exkurzi.

Můj prvotní dojem byl úžasný. Tolik vůně a takové množství svíček, až oči přecházely. Nakoupila jsem několik svíček a těšila se do provozu. Bohužel člověk, který nás provázel, na nás neměl čas a bez ostychu nás nechal stát uprostřed provozu a odešel pryč bez slova. Takový přístup se mi vážně nelíbil. Snad příští zájemci o exkurzi budou mít více štěstí.

Pak už jsem relativně naštvaná a podrážděná odjížděla směr Hradisko. Doufala jsem, že tentokrát se to bude líbit dětem. A líbilo.

Dvůr Hradisko je statek rodinného typu - můžete se zde ubytovat, načerpat nové síly a jezdit na koních. Kromě koní se po statku pohybovalo roztodivné zviřectvo - kozy, koťata, husy, prasata, králíci, slepice, psi a také běžec indický. Děti byly ve svém živlu a neustále hladily koťátka, mazlily se s nimi. Největší úspěch však sklidili koně - Miky a Lojzík, na kterých se holky mohly projet a zacvičit si na nich.

Majitelé jsou velmi příjemní lidé, navíc veterináři, takže se o svá zvířata v případě nemoci postarají sami. Byl to velmi příjemně strávený den a jak jsem skromně poznamenala, připadala jsem si jako v ráji, o kterém čtu jen v knihách.  

  


  
 

Když jsme se se statkem rozloučily, zamířily jsme se ke zřícenině hradu Rožnov. Byl postaven ve druhé polovině 14. století na kopci Hradisko. Na konci 17. století byl hrad opuštěn a dokonalou zkázu dokonali obyvatelé města Rožnova, kteří si pozůstatky hradu rozebrali pro stavby svých obydlí. Cesta byla pohodlná, avšak dosti strmá, ale konec cesty stál za to i přesto, že toho moc nezůstalo.




Další zastávkou byl Hudební altán. Ale to už jsme byly zpět ve městě. Tento Hudební altán byl postaven v 19. století až do roku 1973. V roce 2009 se na jeho místo postavila přesná kopie a přes léto se v něm pořádají koncerty. 

A úplně poslední cíl naší cesty je Gibon park. V areálu se nachází řada atrakcí nejen pro děti. Pro malé návštěvníky je určen Dětský park s velkou skluzavkou, trampolínami, skákacím hradem a dalšími atrakcemi. Pro dospělé je určena lanová dráha, Aquazorb, Zorb či trenažér - býk. V Dětském parku se holky vyřádily a vůbec se jim nechtělo pryč. Ani se jim nedivím, takovou atrakci v Kroměříži nenajdou.

úterý 5. srpna 2014

Empírové tančení v Květné zahradě v Kroměříži 2.8. 2014

V prostředí krásné Květné zahrady v Kroměříži se konal empírový den. Po celé zahradě se procházely postavy z knih Jane Austenové - dlouhé splývavé šaty, slunečníky, účesy u dam, u pánů fraky a cylindry.

Biskupští Manové z Kroměříže si pro návštěvníky v tento nádherný den připravili řadu akcí. U kolonády předváděli empírové tance, které byly velmi jednoduché. I přes jednoduchost se některým tanečníkům pletly nohy, ale ke konci tance už všichni sestavu ovládali. Následně byli vyzváni i diváci, aby se do tance zapojili. 

Ve skleníku se konal taneční workshop, kde si zájemci mohli vyzkoušet některé dobové tance. Po workshopu následoval ples pro kostýmované a o něco později byl ples i pro veřejnost.

Dominantou Květné zahrady je Rotunda, která vznikla v letech 1666 - 1668. Tento pavilon je osmiboký, tvoří ho čtyři grotty (jeskyně) a čtyři salonky. 

Uprostřed Rotundy se nachází Foucaultovo kyvadlo, které je kopií toho pařížského. Kyvadlo bylo zavěšeno v roce 1908, zhotovitelem byl kroměřížský profesor gymnázia, fyzik a astronom František Nábělek. Kyvadlo demonstruje, že Země je kulatá. Po spuštění kyvadla se jeho pohyb postupně zmenšuje a otáčí se směrem doprava, asi o 10° za hodinu.

Další dominantou je kolonáda, která je dlouhá 244 m. Zajímavostí je, že když se postavíte na jeden konec a promluvíte, člověk, který stojí na druhém konci, vám rozumí. V kolonádě jsou niky a v každé z nich je socha, která představuje mýtickou bytost nebo významnou osobnost. Můžete zde najít například Apollona, Fauna či Artemis. Z osobností je zde vyobrazen César či Seneca. Autorem všech soch je údajně Michal Mandík, který také vytvořil sochy v Rotundě.

Květná zahrada není jen o Rotundě a kolonádě, ale můžete zde najít i skleníky. V současné době je ve velké rekonstrukci část zahrady, která nebyla návštěvníkům přístupná řadu let. Začátkem září proběhne slavnostní otevření a lidé si můžou prohlédnout opravenou Ptáčnici, Holandskou a Pomerančovou zahradu a obnovené Pstruží rybníky. Veškeré práce a fotografie, jak opravy pokračují najdete na stránkách Národního památkového ústavu.

pohled na jednu z rekonstruovaných zahrad
obnova pstružích rybníků
 
   

   

Veteránem nejen Kroměřížskem 2. 8. 2014

Již po sedmé se konal v Kroměříži sraz historických vozidel. Akce se konala pod záštitou starostky města Mgr. Daniely Hebnarové.

Již od půl deváté se začala sjíždět první vozidla, až brzy zaplnila celé Velké náměstí. Mohli jste zde obdivovat vozidla všeho druhu - kabriolety, aerovky, tatraplany a další a další. Kromě historických vozidel se na náměstí objevily i motorky.

Během akce vystoupily i mažoretky z Hulína a po nich následovala komentovaná dobová módní přehlídka. Odpoledne zase proběhla přehlídka spodního retroprádla.

K poslechu a odpočinku hrála vojenská kapela Swing-Dixie Olomouc.

Řidiči historických vozidel měli několik úkolů a dokázat, že svým miláčkům rozumí - nejprve proběhla orientační jízda Kroměřížskem, posádka si mohla zvolit dvě trasy. Druhým úkolem byla jízda zručnosti a na závěr všichni účastníci absolvovali spanilou jízdu Kroměříží.

Akce měla opět velký úspěch, přispělo také k tomu příjemné počasí.