středa 15. února 2017

Pastelky, Koh-i-noor Mondeluz

V minulém článku jsem se zmiňovala, že pro začátek vaší vybarvovací kariéry není potřeba kupovat drahé pastelky. Po roce a půl vykreslování jsem si pořídila značku Faber Castell, do té doby jsem si vystačila s naší českou značkou Koh-i-noor. Přiznám se, že nemám pastelky Polycolor, takže o těchto pastelkách mluvit nebudu, protože s nimi nemám žádné zkušenosti, pokud se nepočítá červená, modrá a bílá. 😊

Poté, co jsem zjistila, že mě vybarvování bude bavit, jsem si pořídila pastelky Mondeluz. Výhodou je, že jsou snadno dostupné v každém papírnictví a také cena není tak horentní. Za největší sadu zaplatíte kolem 400 Kč. (cena je orientační, liší se od prodejců). Nejprve jsem si koupila malou sadu, nejspíše dvanácti kusů v papírové krabičce. Když jsem zjistila, že mi tato malá sada opravdu nestačí, k narozeninám jsem dostala sadu největší, která obsahovala 72 pastelek.

Moje druhá sada
Tato sada je uskladněná v papírové krabičce. Najdete zde tři patra pastelek ve slabých umělohmotných přihrádkách, které se při častém používání často poškodí. Mně to až tak nevadí, je to prostě známka toho, že pastelky užívám a mám je ráda.

Součástí balení jsou tři kulaté štětce ve velikostech 3, 6 a 8. Někde mi záhadně zmizel ten nejtenčí štětec z první sady, ale stejně nejčastěji používám prostřední velikost na pozadí nebo na větší plochy. Mám raději, když jsou štětce pevnější a moc se neohýbají. Dalším dárkem v balení jsou dvě naprosto skvělá ořezávátka. Hodně jsem je používala a pastelky se ořezávaly moc dobře. Jedinou nevýhodou bylo to, že se nedají koupit jinde než v sadě. A to je na škodu. 

A teď zpět k pastelkám. Mondeluzky jsou akvarelové medium. Akvarelové znamenají to, že po nanesení pastelky na papír lze tah pastelkou rozmýt vodou. Tím vynikne sytost jednotlivých barev a také se zakrývají viditelné tahy pastelkami.

Prví sada hodně používaná
Každá pastelka je označená výrobcem, typem pastelky a číslem. Číslování pastelky je různé. Označení 3720 je kusové, pastelky s číslem 3710 najdete v sadě. Tvar pastelky je šestihran. Dlouhý zlatý konec je typický pro kusové Mondeluz. Některé Mondeluzky zlatý konec nemají, ty najdete v sadě. Rozdíl mezi nimi je ve dřevě, ty s koncem jsou kvalitnější. Upřímně, nevím. Kvalita mi přišla stejná.

Mondeluzky mají měkkou tuhu, na pastelku nemusíte moc tlačit. Tím, že je měkká, je snadno roztíratelná jak blenderem, tak i bílou pastelkou. Největší efekt však udělá s vodou. Díky měkkosti se  s nimi lehce stínuje a barvy se na sebe snadno vrství. Můžou tak vzniknout nové odstíny tón v tónu nebo úplně nové, např kombinace modré a fialové.

několik kusovek
Ačkoliv jsou Mondeluzky mojí srdcovkou, mají velkou nevýhodu - rychle ubývají a také hodně práší. Také zanechávají bílá místečka, ale ty se dají skrýt rozmytím. Také záleží na tom, na jaký papír kreslíte.

Suma sumárum, s Mondeluzkami jsem začínala a budu v nich pokračovat dál. Jsou to pastelky, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilejší. Rozhodně stojí za to si je pořídit.

Žádné komentáře:

Okomentovat