sobota 11. února 2017

Omalovánkové šílenství začalo .... a ještě stále pokračuje

Pokud jste zatím neslyšeli o antistresových omalovánkách, nejspíš jste se vrátili z nějaké pusté krajiny, kde nebyl internet, knihkupectví, trafiky, kde se dají omalovánky objednat a koupit. Anebo vás to prostě míjelo a máte jiné koníčky.

Mě tohle šílenství potkalo v létě 2015, kdy jsem si pořídila svoje první omalovánky. Při pohledu zpátky to byl velký úlet, protože jsem zjistila, že mě tento typ ilustrací nebaví. Ale k tomuto poznání jsem se nejdříve musela dopracovat přes několikery nákupy omalovánek stylem pokus omyl. Po této dlouhé cestě jsem zjistila, že mému srdci nejblíže je příroda - květiny, zvířata, krajiny, ale také postavy. Ornamenty a mandaly mi nic neříkají, občas si je vykreslím, abych si zkusila nakreslit i něco jiného, ale pořád se vracím ke svým oblíbeným.

Možná teprve s omalovánkami začínáte a nevíte, jak na to. Než začnete skutečně vykreslovat, je potřeba zjistit, jestli vás vykreslování bude bavit a jaké obrázky vás budou bavit. Zapomeňte na Johannu, ta je pro začátek opravdu těžká a zkuste zabrousit do trafiky. Najdete tam sešitové Vymalovánky. Stojí 40 Kč a uvnitř najdete řadu obrázků od mandal, postav, zvířat až po domy a květiny. Papír je sice méně kvalitní, ale na základě těchto omalovánek zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje. Samozřejmě, že si je nemusíte kupovat, můžete vyzkoušet jiné antistresovky, například Antistresové omalovánky pro dospělé od Jolany Daňkové. Tyto omalovánky vydalo nakladatelství Grada a pořád patří k našim stálicím. Tam také najdete řadu různých obrázků. Protože se jedná o obrázky autorské, připravte se na to, že obrázky budou mít určitý "rukopis", když to tak řeknu. Osobně mám autorské omalovánky ráda, ale co mám ráda já, to ten druhý mít nemusí. 😃

Tak omalovánky máte, ale nemáte médium, tedy pastelky. I tady zapomeňte na drahé umělecké Polychromos, Derwent či Prismacolor. Pro úplný začátek stačí pastelky značky Maped. Seženete je běžně v supermarketech a stále je to oblíbená značka zkušených kreslířek. 

Pokud chcete být více in, můžete zkusit naši českou značku Koh-i-noor. Má velkou škálu pastelek, jak školních, tak uměleckých. Konkrétně Polycolor a Mondeluz. Polycolor jsou klasické umělecké, Mondeluz jsou akvarelové, tudíž se dají rozmývat vodou. Říct, které jsou lepší, jestli Polycolor nebo Mondeluz, je úplně stejná otázka jako u omalovánek. Musíte si je vyzkoušet. Výhodou je, že v prodejnách se prodávají i jednotlivé kusovky. Stačí si zakoupit od každého druhu základ, třeba po šesti kusech, doma si s nimi něco vykreslit a pak zjistíte, který typ vám více sedí.

Mou láskou jsou Mondeluzky, mám je od samého začátku, protože mi sedly úplně perfektně. Ale vám třeba sednou Polycolorky nebo Mapedky nebo tlusté Triocolors anebo úplně jiná značka. A když zjistíte, že vás antistresové omalovánky baví, začnete uvažovat o dalších pastelkách a omalovánkách. 

Takže pokud jste se rozhodli, že do toho půjdete, budu ráda, když mi dáte vědět, jakou značkou pastelek a jakými omalovánkami jste začali.

Žádné komentáře:

Okomentovat