Konferenční sál Knihovny Kroměřížska se 17. října 2017 zaplnil lidmi, kteří si přišli poslechnout přednášku Mgr. Věry Škultétyové na téma Tajemství našeho písma. Na přednášku jsem šla s vědomím, že se dozvím zajímavé informace o písmu, jak z něj poznat osobnost člověka a další náležitosti, které patří k rukopisům a grafologii vůbec.
Přednášející se však zaměřila na jiný aspekt a to především na vývoj písma nejen v českých zemích. V dávnověku lidé písmo neznali, ale dorozumívali se pomocí obrázků, které se postupně vyvíjely až k jednotlivým písmenům. Zmiňovala hieroglyfy jak egyptské, tak i čínské.
Seznámila nás také s vývojem písma od 8. století, kdy se psalo karolínskou minuskulou (malá oblá písmena), později byla nahrazena hlaholicí a cyrilicí.
V 10. a 12. století se začalo používat latinské a hebrejské písmo. Ve 13. až 14. století vznikají písařské školy, nejznámější škola vznikla na Vyšehradu. Písaři pocházeli ze šlechtických rodin. Museli projít speciálním výcvikem, dbalo se na krasopis. Píše se diplomatickou minuskulou (vysoké a štíhlé písmo). Významná střediska vzdělanosti se nacházela v klášterech. V tomto období se také písaři vrací k antice, vzniká tak humanistické písmo souběžně s písmem novogotickým.
Zlomovým okamžikem se stává vynález knihtisku (Jan Gutenberg). První kniha byla vytištěna v roce 1454 v Mohuči, v české zemi to bylo až v roce 1476. Z knihtisku se stal velice dobrý byznys, protože více lidí umělo jak číst, tak i psát.
V 16. až 18. století se v českých zemí píše německým kurentem (protáhlé smyčky nahoře i dole). Stav písařských úředníků se zvýšil až na 5000. Většinou psali kurentem, později latinkou. Byla zavedená povinná školní docházka, u dětí se dbalo na krasopis.
V 19. až 20. století dochází k velkým změnám. Používáme latinku ze Spojených států amerických. píšeme také tzv. scriptem, což je tiskací písmo, ale pro grafology je méně čitelný než písmo psací. V roce 2009 vznikl Comenia Script, což je nespojované psací písmo.
Mgr. Škultétyová ve své prezentaci také ukázala rukopis Boženy Němcové. Vlivem různých událostí, jak soukromých, tak i profesních se její rukopis pomalu měnil. Posluchači si také mohli prohlédnout různé podpisy slavných osobností, například Miloše Kopeckého, Haliny Pawlowské a dalších.
Na závěr byl prostor i pro dotazy z řad posluchačů a to už se pomalu blížil konec besedy.